Skuteczna sprzedaż na aukcjach internetowych

Sprzedaż w internecie podobnie jak tradycyjne transakcje handlowe wymaga znajomości podstawowych zasad obsługi klienta. Handel w sieci można prowadzić za pomocą sklepów internetowych albo portali aukcyjnych. Dla wielu to drugie rozwiązanie jest prostsze bo nie wymaga dużych inwestycji na wstępie ani ogromnych kosztów reklamy. Portale aukcyjne mają swoje wady i zalety. Największą zaletą dla sprzedawców jest łatwy dostęp do milionów potencjalnych klientów. Wystawianie aukcji jest proste i nie zabiera zbyt wiele czasu. Wadą portali jest natomiast ogromna konkurencja i konieczność płacenia prowizji od sprzedaży oraz opłat za wystawianie przedmiotów. Przed wystawieniem przedmiotu warto zbadać, czy dużo osób wystawia podobne przedmioty oraz jakie mają ceny. Odpowiednia wycena to klucz do sukcesu.

Wbrew pozorom nie zawsze sukces odniesie ten, kto ma najniższą cenę ze wszystkich. Klienci patrzą jeszcze na koszt wysyłki, sposób zapłaty i opinie o sprzedawcy. Bardzo ważny jest ponadto wygląd aukcji. Sprzedawany przedmiot trzeba szczegółowo opisać. Koniecznie należy też dodać chociaż jedno czytelne zdjęcie. Należy unikać dodawania zdjęć robionych telefonem komórkowym bo wygląda to nieprofesjonalnie. Zdjęcia niekiedy wymagają lekkiego retuszu ale należy pamiętać by być uczciwym i prezentować zdjęcia, które przedstawiają faktyczny stan przedmiotu. przykładowo sprzedając ubrania, warto wyciąć główny przedmiot i umieścić go na białym tle. Istotny jest także czas w którym skończy się aukcja.

Warto zważać na to aby nie kończyła się ona nad ranem czy w godzinach, kiedy większość osób jest w szkole czy w pracy. W sprzedaży przez Internet podobnie jak w tradycyjnym handlu każdy pracuje na swoją markę i jeśli odpowiednio się do tego przyłoży z czasem będzie mógł liczyć na stałych klientów i klientów z polecenia. Aby jednak osiągnąć taki stan trzeba sprzedawać przedmioty dobrej jakości w umiarkowanych cenach. Należy odpowiadać na wszystkie maile, telefony i wystawiać komentarze nabywcom. Bardzo ważny jest także krótki czas realizacji wysyłek. Towary należy pakować bardzo starannie, tak aby bezpiecznie dotarły do nabywcy. Wreszcie nie warto oszukiwać, co zdarza się dość często. Sprzedawcy przykładowo zawyżają koszt przesyłek zarabiając w ten sposób dodatkowe pieniądze. Jeśli zdarzy się reklamacja zawsze trzeba się starać załatwić ją polubownie.