Jak założyć i zarabiać na blogu w Internecie?

Blog bardzo często postrzegany jest tylko jako internetowy pamiętnik prowadzony przez nastolatkę. Ale czy faktycznie tak jest? NIE! Obecnie blog stał się prawdziwym narzędziem do zarabiania sporych pieniędzy, trzeba tylko poznać kilka wskazówek i je regularnie stosować. Najlepsi w tej branży są w stanie zarobić nawet 6-cyfrowe kwoty w zaledwie miesiąc! Zatem jak zacząć pisać blog?

1. Znalezienie tematyki

Pierwszą rzeczą, od której trzeba zacząć to znalezienie tematyki. Blog musi kręcic sie wokół jednej tematyki, inaczej ciężko będzie odnieść sukces. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy czytając blog na temat gotowania nagle napotykamy na artykuł o oponach samochodowych. Z pewnością nie wzbudzi to żadnych pozytywnym emocji, a raczej podważy profesjonalizm autora. Wyjątek stanowi tutaj blog lifestylowy, ale żeby go pisać i czerpać z tego korzyści finansowe trzeba być naprawdę dobrym. Nie musisz być ekspertem w tej dziedzinie – wystarczy, że interesuje cię ona na tyle mocno, że blog nie zniknie po 2 miesiącach jego prowadzenia.

2. Odpowiedni adres www oraz serwer

Po wybraniu tematyki przyszła pora na adres bloga. Tutaj trzeba wykazać się sporą dawką kreatywności, gdyż wiele interesujących nazw jest już dawno zajęta. Adres powinien być krótki, łatwy do zapamiętania oraz kojarzący się z tematyką witryny. Kiedy nie znajdziesz takiego, równie dobrze blog może mieć adres od twojego nazwiska. Taki zabieg pozwoli także na budowanie własnego wizerunku w sieci, co w przyszłości z pewnością się przyda.

Co do kwestii serwera, blog nie wymaga dużej powierzchni dyskowej i sporego transferu, szczególnie na początku, więc nawet te najtańsze oferty będą dobre. Istnieją też darmowe platformy blogowe, które udostępniają miejsce pod bloga i adres, całkowicie za darmo. Między innymi są to: Blogger od Google’a oraz wordpress.com, czyli bezpłatna wersja znanego CMS’a o tej samej nazwie. Dzięki temu mamy możliwość stestowania, czy nasz blog sie sprawdzi. Jeśli nie – nic nie stracimy, jednak kiedy osiągnie sukces możemy go dalej rozwijać i przenieść na bardziej zaawansowane platformy.

3. Dodawanie treści

Przed pozycjonowaniem bloga, rozreklamowaniem go w sieci i dodaniem do różnych systemów umożliwiających zarabianie dobrze jest dodać kilka artykułów. Żeby pozyskać czytelników musisz pisac ciekawe oraz obfite w konkrety teksty. Jeżeli od razu zaczniesz pisać „pod wyszukiwarkę”, to twój blog nie osiągnie spektakularnego sukcesu. Jednak kiedy treści będą pisane pod użytkowników, to umożliwi ci to także zarobek. Najważniejsze jest, aby regularnie dostarczać ludziom i wyszukiwarkom nowe treści, bo nie ma nic bardziej denerwującego niż rzadko aktualizowany blog.

4. Początek zarabiania

Po kilku tygodniach dodawania artykułów przyszedł czas na rozpoczęcie zarabiania. Blog pozwala na zarabianie w internecie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Najpopularniejszą formą na zarobek jest w tym przypadku wrzucenie na blog systemu reklamy kontekstowej, która dopasowuje kategorię reklamy do treści strony. Innym sposobem na zarabianie będą programy partnerskie, czyli książki czy innego typu rzeczy do polecania. Ciekawym rozwiązaniem, wymagającym jednak pewnej marki w internecie, jest samodzielna współpraca z reklamodawcami. Po osiągnięciu pewnego pułapu rozwoju, autor może otrzymać propozycję umieszczenia na jego blogu reklamy. Żeby takową otrzymać, blog naprawdę musi być popularny i zadbany, ale jest o co się starać, gdyż taka forma zarabiania na blogu jest najbardziej opłacalna.

Na blogu da się zarobić, jednak nie jest to takie proste jak się wydaje. Przez pierwsze miesiące blog może nie przynieść żadnych dochodów. To tzw. okres próbny, podczas którego większość początkujących blogerów się poddaje. Jednakże, warto go przejść, gdyż później blog osiąga lepsze rezultaty, które przy sumiennej pracy mogą przynieść niezłe dochody.